“Chceme bok po boku chrániť slovenskú prírodu a nenecháme sa zastrašiť” – hovoria pri príležitosti Dňa Zeme ochrancovia prírody.

Pri príležitosti Dňa Zeme v Slatinke vydali desiatky environmentálnych organizácií a  osobností spoločné naliehavé Slatinské vyhlásenie ochrancov životného prostredia, s podtitulom Za obranu našich domovov a prírodného dedičstva. Ochrancovia prírody tak reagujú na súčasnú situáciu v krajine, ktorá znižuje doterajšie štandardy ochrany prírody, ale tiež útočí na environmentalistov. Rovnako upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu vo svete súvisiacu s klimatickou krízou.

“Budeme chrániť slovenskú prírodu, krajinu, zdravie ľudí, ale aj naše vlastné spoločenstvo pred ničením a rozkladom, ktoré im hrozia. Budeme pevne stáť bok po boku a s podporou verejnosti zvládneme súčasné hrozby.” Tak znie hlavný odkaz Slatinského vyhlásenia ochrancov prírody, ktorý spoločne zverejnilo v Slatinke pod Poľanou 50 environmentálnych mimovládnych organizácií. Podporilo ho aj viac ako 130 osobností.

Svojím vyhlásením sa obracajú aj na širokú verejnosť, ktorej záleží na ochrane prírody. Tá totiž podľa signatárov znamená nielen čistý vzduch, vodu, životaschopné lesy, dostatok úrodnej pôdy či zdravých potravín, ale aj zdravie, prosperitu a bezpečnosť všetkých ľudí. 

“Práve teraz musíme chrániť slovenskú prírodu bok po boku, bez ohľadu na politické presvedčenie, pôvod, vzdelanie a všetko ostatné, čo nás odlišuje jedného od druhých,” uvádzajú vo vyhlásení. Ľudstvo dnes podľa nich žije v čase, keď ochrana životného prostredia nie je už len o zachovaní jeho krásy – klimatická zmena sa už prejavuje aj u nás. Preto sa ľudia musia spojiť, aby Slovensko bolo pripravené a odolné voči týmto nástrahám. 

Vyhlásenie sa pri príležitosti Dňa Zeme rozhodli zverejniť v Slatinke pod Poľanou, ktorá je symbolom neúnavnej občianskej snahy o ochranu krajiny, keď jej hrozilo zaplavenie a obyvatelia dlhé roky nevzdávali boj za jej záchranu. “A v ohrození je znova. Príbeh tohto kúska našej zeme je príbehom pre celé Slovensko. Ak vláda presadí zmeny, ktoré plánuje, komukoľvek z nás sa môže stať, že prídeme o svoje domovy a nebudeme môcť zveľaďovať to, čo vytvorili a ochraňovali naši predkovia,” píše sa v spoločnom vyhlásení. 

Práve teraz musia podľa signatárov prestať politici v parlamente aj vo vláde uprednostňovať svoj úzky prospech pred záujmami ľudí a prírody. Štátne inštitúcie ochrany životného prostredia by podľa nich mali opäť začať plniť svoje poslanie a rezort životného prostredia by sa mal vrátiť späť k svojej základnej úlohe – skutočnej ochrane životného prostredia. 

Pri tejto príležitosti zorganizovali aj umelecký happening pri rieke Slatinka, kde na klavíri zahral melancholickú skladbu ohrozenej prírode hudobník a skladateľ Vladislav “Slnko” Šarišský, známy z hudobného projektu Hrana (Marek Brezovský) alebo Talent Transport. 

Slatinské vyhlásenie v pdf


Komentáre