Ďalekohľad 14

Ďalekohľad č.14Holistická environmentálna výchova

Určite ste už počuli to otrepané slovné spojenie „trvalo udržateľný rozvoj”. Aj na stránkach nášho časopisu ste sa s ním mohli stretnúť. Možno si spomeniete, ako sme viedli diskusiu o tomto termíne a vhodnosti jeho použitia. V samej svojej podstate je tento termín protirečením.

Dlho som rozmýšľal nad tým, aké iné slovné spojenia používať. Dostala sa mi do rúk skvelá kniha Hledání srdce moudrosti od Jacka Kornfielda. Nie je ekológom, ale vystihol to, o čom ochrana životného prostredia podľa mňa je – nie o rozvoji, ale o uberaní. „Svet koniec koncov nepotrebuje, aby sme do neho pridávali nejaké veci na viac. Je v ňom dostatok potravy aj ropy aj energie. Najviac zo všetkého je treba ubrať: menej chamtivosti, menej strachu, menej nenávisti, menej predsudkov”, tvrdí Kornfield.

O uberaní v najrôznejších podobách si môžete prečítať aj v tomto čísle Ďalekohľadu, ktorý je venovaný projektu „Holistická environmentálna výchova”. Obyvatelia Eko-komunity Sekier každodenne napĺňajú v praxi, čo je to uberania z hmotných vecí – snažia sa žiť jednoducho a skromne a vyskúšať si život na samote. Mnohí musia uberať nielen z materiálnych nárokov, ale aj zo svojich predstáv a očakávaní. V článku o Zaježovskej škole sa dočítate, že malé môže byť skutočne krásne a životaschopné. Treba ubrať zo svojho času, energie a peňazí a venovať ich spoločenstvu detí. Vzdelávacie centrum Zaježová je priestorom pre všetkých, ktorí majú odvahu trvalo rozvíjať uberanie svojej chamtivosti, túžob, strachov…

Aj o tomto je holistická environmentálna výchova.

Možno vás ďalšie stránky inšpirujú k tomu, aby ste sa vybrali na toto miesto. Nie je to raj, ani peklo. Oboje si človek nosí vo svojej mysli. Na Zaježovej máte vytvorené miesto k tomu, aby ste túto skutočnosť objavili sami na sebe.

Juraj Hipš
hips@zivica.sk


Komentáre