Ďalekohľad 19

Ďalekohľad č.19Otváranie bráničiek

Ak v tomto rýchlom svete, civilizácie počítačov a techniky, stíšite svoju dušu a tíško sa započúvate do svojho vnútra, zistíte zvláštne veci. Zistíte, že máte v sebe zakódované vône, tvary, zážitky, že máte v sebe otlačené všetko ľudské, teplé a hojivé. Staré veci s ich vôňami, ktoré do nich nasiakli. Zvyky. Tradície. Stodoly a pôjdy plné vecí, ktorých sa dávno nikto nedotýkal. Zarastené cesty, po ktorých už dávno nikto nešiel. Stromy, ktorých sladké plody nemá kto obrať. Piesne, ktorých nápev si občas niekto pospevuje, ale text? Ktovie, kde ho vietor zaniesol. A vône – šalvia, bazalka, harmanček, lipa – čaje, ktoré hoja telo a dušu.

Zistíte, že časť z toho síce drieme pod povrchom, ale stačí, keď sa dotknete dreva vyhladeného používaním, že zacítite určitú vôňu, že vaše oko splynie s horizontom určitej krajiny a je to tu. Divokosť v duši. Tá istá, ktorá ženie na jar chlapcov von, aby rúcali ľady na rieke. Nutná k tomu, aby sme žili. Všetci v dnešnej dobe potrebujeme trochu zdivočieť, vrátiť sa k svojmu JA a uistiť sa, že sme prirodzenou súčastbu tohoto sveta. Znovu prebudiť veci, ktoré nutne potrebujeme k svojmu životu.

Nie, nie je to „návrat do jaskýň”. Je to úcta k tomu, čo už bolo vytvorené, čoho sa dotkol ľudský duch, je to láska ku krajine, k jej histórii, ktorá nám chystá cestu do budúcnosti. Možno niečo z toho, čo budeme oprašovať, zaujme aj Vás. Možno nájdete v truhliciach svojej duše čosi vzácne.

Zakódované v sebe máme aj vône a potrebu dotykov. Na stránkach tohto vydania Ďalekohľadu vás čaká stretnutie so záhradami, s ich vôňami, farbami, plodmi. Ale aj stretnutie sa s ľuďmi, ktorí sa záhradám, prírodným záhradám, venujú dlhé roky. Pripravili sme pre vás ukážky pretvorenia obyčajných záhrad na záhrady prírodné, praktické rady a nápady pre váš pozemok, či už je školský, alebo súkromný.

Pozývame vás na prechádzku niekoľkými záhradami – pozemkami. Bude to malá oslava vôní, tvarov, prírodných vzorov, dotykov s ľuďmi a ich vzťáhmi k svetu okolo a k sebe. Bude to rozprávanie o akomkoľvek pozemku a akejkoľvek skupine ľudí, ktorá ho navštevuje… aj o vás.

Takže poďme spolu oslavovať rozmanitosť a krásu. Otvorme bráničku prírodných záhrad a vkročme potichučky, aby sme nevyrušili ich jemných obyvateľov.

Silvia Szabóová


Komentáre