Ďalekohľad 22

Ďalekohľad č.22Pozývame Vás

Do hlbokých lesov i pralesov, tichých tatranských dolín, na zaježovské lazy a horské lúky… Do divočiny i na miesta, ktoré človek svojimi aktivitami robí krajšími a druhovo pestrejšími. Za organizáciami a projektmi, ktoré chránia divočinu a ľuďmi, ktorých v ochrane prírody vedie pokora a úcta k všehomíru. K zamysleniu o eko-výchove, ktorá ide až ku koreňom environmentálnej krízy.

Okúste z nášho pestrého biodiverzitného menu…

„Náš pralesík má aj jedinečný predmet ochrany. Nechránime tam jedľu bielu alebo vlka obyčajného, či vzácny druh chrobáčikaalebo kvietkov. Chránime tam evolučné procesy, čiže všetko, čo sa tam odohráva. Inak povedané, my ľudia tam praktizujeme takzvané ničnerobenie.” (Dáša Lukáčová)

„Samovývoj v Tichej a Kôprovej doline nám umožnil pozorovať dovtedy nepoznané zákonitosti prirodzeného vývoja horských lesov.” (Michal Wiezik)

„Obcou chránené územia (stručne OCHÚ) je názov koncepcie lokálnej ochrany prírody, ktorej myšlienka sa zrodila na malebných lazoch neďaleko Zvolena – v Zaježovej, časť obce Pliešovce.” (Jana Sadloňová)

„V blízkosti Stredy nad Bodrogom sa obnovil lužný les na úseku, kde Bodrog prerazil hrádzu a zaplavil pôvodné záplavové územie. A spolu s vodou a lesom sa sem vrátili aj ryby, kunky, skokany, beluše, volavky a kršiaky.” (Štefan Szabó) „Keď po horskej lúke kráča medveď, hory sa zdajú vyššie, údolia hlbšie, lesy tmavšie a tajomnejšie. Medveď dáva divočine mierku… Vzdávam tým moju pokornú poctu tomuto druhu, ktorý prekračuje hranice vedy a fantázie.” (Bruno D’Amicis)

„Bojujme proti špine vidlami a motykami.” (Richard Reynolds)

„Budoucnost lidské civilizace je v pokore, úcte pred divočinou, pred prírodou, Zemí, Vesmírem, ale současné v odvaze je stále hloubéji procitbvat, prožívat, být plné součástí jejich energie.” (Mirek Janík)

„Environmentálna kríza nie je žiadnou tragédiou. Je požehnaním, darom aj výzvou. Je tým, čo nás môže priviesť ku skutočnému naplneniu nášho ľudského bytia vo svete. K dobrovoľnému a vedomému opusteniu spotreby.” (Juraj Hipš)

Prajeme príjemné čítanie, radostné uvedomovanie a spokojné žitie…

Klaudia Medalová
medalova@biospotrebitel.sk

PS: Dajte nám prosím vedieť, ako sa Vám ĎalEKOhľad páči, ako Vám pomáha pri eko-výchovných aktivitách a čo Vám v časopise prekáža, resp. chýba. Ak máte tip na skvelú eko-aktivitu, sem s ňou! Tešíme sa aj na Vaše reakcie na články – kritizujte, chváľte, polemizujte…


Komentáre