Ďalekohľad 3

Ďalekohľad č.3V septembri ako by sa niečo zrýchlilo. Pomalší a pohodovejši, dovolenkový a oddychový júl a august odovzdajú žezlo septembru. September môže byť pánom nových začiatkov. Je to šanca povedať si „tak teraz si naplánujem a urobím to, čo som chcel(a) minulý rok, ale akosi som nemoho(la)”. Na svojom, pracovnom stole po dovolenkách iste nájdete nové ponuky na kurzy, projekty, inšpirácie, ktoré vám vo vašom chcenia plánovaní môžu pomôcť. Vyberajte starostlivo.

Jedno z kritérií, ktoré vám môže poslúžiť je to, na čo stále myslím (a hovorili sme o tom v minulom úvodníku): hĺbka. Inšpirácii je velä, nekonečné množstvo informácií na internete, v literatúre,v príkladoch toho, čo už urobili iní. Vyberaťje z čoho. Je tu len jeden malý háčik: musíte vedieť, čo chcete dosiahnuť. Čo naozaj chcete, čo je vašou červenou niťou, ktorá sa bude tiahnuť vašou tohtoročnou prácou. Čo chcete aby bolo jej výsledkom. Akú stopu chcete zanechať vo svojom okolí, v ľuďoch, v sebe, ako hlboko chcete ísť. Plávať po povrchu môže hocikto, ale také stopy zmiznú hneď na druhý deň. Hĺbka, v myslení, konaní je to, čo pretrvá, čo môže niečo zmeniť. Hlboko, hlboko hlboko, ako kameň, ktorý klesá priamo ku dnu, svojmu cieľu a tam je stabilný. V hĺbke. Tam, v hĺbke, sa môže niečo zmeniť tak, že to ostane a ovplyvni okolie. Ak viete, čo chcete, viete tomu prispôsobiť aj svoj výber literatúry, kurzov, akcii… Ale aj výber úprimných, hoci aj kritických otázok, ktoré kladiete v prvom rade sami sebe a na ktoré je zbytočné dávať klamné odpovede, lebo sa zdržiavame od dosiahnutia cieľa a zmeny.

„Vy buďte tou zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete”, povedal Mahátmá Gándhi, môj obľúbený. A ja nemôžem inak, ako dodať, že naozajstné zmeny sa dejú v hĺbke. Pri tých vašich hlbokých zmenách vám držím palce.

RNDr. Silvia Szabóová,
szabova@chanqenet.sk


Komentáre