Uhlíkoví detektívi už poznajú víťazov

Vzdelávací projekt Carbon Detectives sa po troch rokoch končí a poznáme už aj víťazov súťaže „Nech je vaša škola CO2OL!“ “Aj v tomto školskom roku mali tímy uhlíkových detektívov opäť možnosť prihlásiť svoje projekty na úsporu energií v škole a zníženie emisií oxidu uhličitého do druhého kola súťaže „Nech je vaša škola CO2OL!“, hovorí Petra Ďurišová z CEEV Živica, ktorá program Carbon Detectives na Slovensku koordinuje.

“Zo zapojených škôl sme vybrali 4 víťazov v dvoch kategóriách a udelili jedno čestné uznanie. Víťazné projekty postupujú do medzinárodného kola súťaže.“ doplňuje Petra Ďurišová.

Do projektu sa mohli školy a ich uhlíkové tímy zapojiť jednoduchou registráciou na webových stránkach www.carbondetectiveseurope.org. Získali tak prístup k metodickým materiálom pre učiteľov aj pre žiakov, k uhlíkovej kalkulačke a ďalším materiálom. Vzájomne mohli aj zdieľať skúsenosti s ďalšími školami zapojenými do projektu, a to ako na Slovensku, tak v ďalších krajinách, ktoré sú do projektu zapojené – Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Česká Republika, Litva, Írsko a Nemecko.

Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách – 8-11 rokov a 12 – 14 rokov. V prvej kategórii zvíťazila  Súkromná Základná škola Zaježová. V druhej kategórii zvíťazila Základná škola Holubyho Piešťany. Druhé miesto obsadila  Základná škola Sv. Dominika Savia Dubnica nad Váhom a tretie miesto získala  Základná škola Jána Palárika Majcichov. Čestné uznanie porota udelila ZŠ s MŠ v Pliešovciach.

Súťaž finančne podporila VEOLIA – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.

          

Súťaž prebieha v rámci projektu Carbon Detectives Europe, ktorý školám pomáha pri začleňovaní hlavných zásad udržateľného rozvoja do výuky a učiteľov a žiakov inšpiruje k znižovaniu uhlíkovej stopy ich školy a súčasne zvyšuje ich povedomie o klimatických zmenách, možnostiach využívania inteligentnej energie a dôležitosti šetrného nakladania s energiami.

Hlavným koordinátorom projektu pre Slovensko je CEEV Živica. Bližšie informácie o projekte nájdete na stránkach projektu www.carbondetectiveseurope.org 

Projekt finančne podporila Európska komisia prostredníctvom programu Intelligent Energy Europe.
carbon_detectives_logo


Komentáre