Zmeny vo fungovaní Zeleného vzdelávacieho fondu a Environmentálneho fondu ohrozujú environmentálnu výchovu a vzdelávanie v SR!

Tlačová správa / 2. 8. 2024

Sieť environmentálne výchovných organizácií Špirála spájajúca 12 občianskych združení, ktoré sa dlhodobo a odborne venujú environmentálnej výchove a vzdelávaniu v SR, protestuje proti vyradeniu mimovládnych neziskových organizácií zo zoznamu oprávnených žiadateľov o dotácie zo Zeleného vzdelávacieho fondu a Environmentálneho fondu v oblasti výchovy a vzdelávania. Podľa predstaviteľov siete Špirála táto zásadná zmena ohrozuje hlavne environmentálne vzdelávacie projekty menších organizácií, ako napríklad rodičovských združení či organizácií, ktoré sa systematicky venujú mimoškolskej činnosti detí a mládeže, ako aj celoživotnému vzdelávaniu. Na podporu environmentálne vzdelávacích organizácií sa postavili aj zástupcovia ďalších platforiem, Ekofóra, Klimatickej koalície a Slovenského ochranárskeho snemu.

“Vylúčenie mimovládnych organizácií z podpory environmentálneho vzdelávania považujeme za nersystémový krok Ministerstva životného prostredia SR. Nespochybňujeme dôležitosť priamej podpory školám na rozvoj environmentálneho vzdelávania ani podporu pre ozeleňovanie školských areálov – koniec koncov, roky sa o takéto opatrenia zasadzujeme. Nie je nám však jasné, podľa čoho sa MŽP SR rozhodlo z dotačnej podpory vyradiť i organizácie, ktoré so školami dlhodobo spolupracujú, vytvárajú pre ne vzdelávacie materiály i najrôznejšie zážitkové programy. Školy majú často obmedzené časové i personálne kapacity a sú to často mimovládne organizácie, ktoré im prinášajú vítanú metodickú podporu. Je podľa MŽP SR vyradenie týchto organizácií efektívnou cestou skvalitňovania environmentálnej výchovy? Je toto najhospodárnejším využitím verejných prostriedkov?,“ pýta sa Boglárka Kurka Ivanegová zo siete Špirála, ktorej členské organizácie ročne vzdelávajú takmer 100-tisíc žiakov a stovky učiteľov a učiteliek.

Zelený vzdelávací fond aj Environmentálny fond v aktuálnych výzvach podporuje len školy a školské zariadenia. V minulosti pritom z Environmentálneho fondu mohli čerpať i obce, VÚC, nadácie či občianske združenia. Podľa organizácií zúženie tejto finančnej podpory len na školské zariadenia môže ovplyvniť dostupnosť i kvalitu environmentálnej výchovy a okliešťuje záber aktivít pre verejnosť. Mimovládky totiž často vytvárajú aktivity a voľne dostupné materiály pre školy po celom Slovensku, samosprávy zas môžu podporiť viacero škôl a školských zariadení vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Environmentálna výchova nie je len o vzdelávaní detí v školách. Jej dôležitou súčasťou sú mimoškolské aktivity aj vzdelávanie dospelých.

Podľa ochranárskych organizácií je environmentálna výchova dôležitou súčasťou celkového systému ochrany životného prostredia. Tento krok považujú za ďalší akt envirorezortu pod vedením Tomáša Tarabu v snahe oslabiť občiansku spoločnosť.

“Štátne a medzinárodné environmentálne politiky potrebujú mať oporu v environmentálnej výchove a osvete. Bez toho môžu byť aj najkvalitnejšie opatrenia – či už v oblastiach minimalizácie odpadu, zlepšovania kvality vôd, ovzdušia, šetrenia energiami a prírodnými zdrojmi či ochrany prírody – nepochopené a bez efektu,” konštatoval riaditeľ Centra environmentálnych aktivít z Trenčína Richard Medal.

Ako dodal, vzdelávacie mimovládky sú nositeľmi inovácií, aktualizácií obsahu vzdelávania, nových prístupov. “V environmentálnych témach to platí o to viac, že je to odbor veľmi dynamický, napríklad v témach ochrany klímy či zachovania biodiverzity sú stále novšie, aktuálnejšie a ucelenejšie dáta,” dodal Medal.

Organizácie sa so žiadosťou o pomoc a podporu obrátia aj na splnomocnenkyňu vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simonu Zacharovú.

“Pani splnomocnenkyňa len pred niekoľkými dňami na tlačovej konferencii deklarovala záväzok pomáhať malým a regionálnym občianskym organizáciám. Presne také sú organizácie, ktoré zmeny v Zelenom vzdelávacom fonde najviac postihnú. Fond totiž rozdeľoval len malé dotácie do 8000 eur. Tie využívali hlavne menšie lokálne subjekty a rodičovské združenia, ktoré v SR majú formu občianskych združení,” dodala Boglárka Kurka Ivanegová zo Siete environmentálne výchovných organizácií Špirála.

Pre viac informácií kontaktujte, prosím:

Boglárka Kurka Ivanegová, Sieť environmentálne výchovných organizácií Špirála, tel.: 0915 622 007, ivanegova.boglarka@gmail.com

Richard Medal, Centrum environmentálnych aktivít, tel: 0905 469 707, medal@cea.sk


Komentáre