Ďalekohľad 29

Problém alebo výzva

Ďalekohľad 29Na obálke tohto čísla nie je po prvýkrát v histórií Ďalekohľadu fotografia. Dvadsiate deviate číslo vás privítalo hlavolamom. Dá sa naň pozerať ako na problém, alebo ako na výzvu. A pred rokom sme presne na tento hlavolam robili nábor do prvého pilotného ročníka Sokratovho inštitútu. V tejto chvíli končí prvých 22 nadaných vysokoškolských študentiek a študentov svoje dva semestre, ktoré absolvovali so „Sokratom”.

Vždy som veril v silu vzdelania a moc inšpirácie, ktorá môže vzniknúť pri stretnutí so skutočne múdrymi ženami a mužmi. Mal som sen vytvoriť priestor, kde poznávanie seba a sveta je hlbokým zážitkom. Miesto, kde sa stretávajú zapálení mladí ľudia túžiaci po hľadaní múdrosti. Miesto, kde múdri starší odovzdávajú svoje skúsenosti, poznanie, delia sa o svoje pády aj úspechy s mladšími. A v neposlednom rade inšpirujú a dodávajú odvahu na ceste k hľadaniu. Tento priestor sa vďaka pomoci mnohých ľudí zhmotnil do podoby Sokratovho inštitútu.

Inštitút nesie meno po človeku, ktorého som si vždy nesmierne vážil. S pokorou hľadal pravdu, bol skromný, nákazlivo zvedavý, čestný a vedel, že nič nevie. Skutočný „sofos”.

A prečo Sokratov inštitút zriadilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica? Prečo sme ho nepomenovali po niektorom významnom ekológovi? Pretože ochrana životného prostredia je v prvom rade stavom našej mysle a vedomia. Je o skúmaní seba samého, hľadaní zmyslu bytia a pokornom odhaľovaní tajomstiev života. Sokrates toho veľa nevedel o ekosystémoch. Vedel ale veľa o povahe ľudskej mysle.

Na stránkach tohto čísla sa môžete viac dozvedieť o témach, ktoré sa v rámci štúdia preberali. Pripravili sme pre vás aj pracovné listy a aktivity, ktoré môžete využiť na svojich školách. Verím, že budú pre vás aj vašich žiakov inšpiráciou akou bol aj Sokrates pre svojich spoluobčanov.

Juraj Hipš, hips@zivica.sk


Komentáre